| Manufacturer | Kingbright |
|---|---|
| Description | .5" ALPHANUMERIC RED LED DISPLAY |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | PSA05-11SURKWA |
| Mfr | Kingbright |
| Description | .5" ALPHANUMERIC RED LED DISPLAY |
| Min Qty | 1 |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Size Dimension | 0.984" H x 0.630" W x 0.374" D (25.00mm x 16.00mm x 9.50mm) |
| Color | Red |
| Wavelength Peak | 645nm |
| Millicandela Rating | 110mcd |
| Current Test | 10mA |
| Voltage Forward Vf Typ | 1.85V |
| Package Case | 18-DIP (0.500", 12.70mm) |
| Number Of Characters | 1 |
| Display Format | - |
| Display Type | 16-Segment, Alphanumeric |
| Digit Alpha Size | 0.50" (12.70mm) |
| Common Pin | Common Anode |
| Power Dissipation Max | 75mW |
Datasheet