| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
|---|---|
| Description | SCR 800V 1A TO92 |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | SX011U |
| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Description | SCR 800V 1A TO92 |
| Min Qty | 1 |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Supplier Device Package | TO-92 |
| Current Hold Ih Max | 4 mA |
| Voltage Off State | 800 V |
| Voltage Gate Trigger Vgt Max | 800 mV |
| Current Gate Trigger Igt Max | 200 µA |
| Voltage On State Vtm Max | 1.7 V |
| Current On State It Av Max | - |
| Current On State It Rms Max | 1 A |
| Current Off State Max | 5 µA |
| Current Non Rep Surge 50 60hz Itsm | 12A @ 50Hz |
| Scr Type | Sensitive Gate |
Datasheet