| Manufacturer | Yangjie Technology |
|---|---|
| Description | Diodes - Bridge Rectifiers FJ 50 |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | MD50H16FJ |
| Mfr | Yangjie Technology |
| Description | Diodes - Bridge Rectifiers FJ 50 |
| Min Qty | 25 |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package Case | Module |
| Supplier Device Package | FJ |
| Technology | Standard |
| Voltage Forward Vf Max If | 1.4 V @ 100 A |
| Current Reverse Leakage Vr | 1 mA @ 1600 V |
| Diode Type | Single Phase |
| Voltage Peak Reverse Max | 1.6 kV |
| Current Average Rectified Io | 50 A |
Datasheet