| Manufacturer | Yangjie Technology |
|---|---|
| Description | MT 1000V 35.0A Diodes Bridge R |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | MT3510A |
| Mfr | Yangjie Technology |
| Description | MT 1000V 35.0A Diodes Bridge R |
| Min Qty | 50 |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package Case | 5-Square, MT-35A |
| Supplier Device Package | MT-35A |
| Technology | Standard |
| Voltage Forward Vf Max If | 1.2 V @ 17.5 A |
| Current Reverse Leakage Vr | 10 µA @ 1000 V |
| Diode Type | Three Phase |
| Voltage Peak Reverse Max | 1 kV |
| Current Average Rectified Io | 35 A |
Datasheet