| Manufacturer | Yangjie Technology |
|---|---|
| Description | Diodes - Bridge Rectifiers 6KBJ |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | GBJL1506 |
| Mfr | Yangjie Technology |
| Description | Diodes - Bridge Rectifiers 6KBJ |
| Min Qty | 750 |
| Package | Tube |
| Series | GBJ |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Case | 4-SIP, GBJL |
| Supplier Device Package | GBJL |
| Technology | Standard |
| Voltage Forward Vf Max If | 1.05 V @ 7.5 A |
| Current Reverse Leakage Vr | 10 µA @ 600 V |
| Diode Type | Single Phase |
| Voltage Peak Reverse Max | 600 V |
| Current Average Rectified Io | 15 A |
Datasheet