| Manufacturer | Yangjie Technology |
|---|---|
| Description | Diodes - Bridge Rectifiers GBU 2 |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | GBU2504 |
| Mfr | Yangjie Technology |
| Description | Diodes - Bridge Rectifiers GBU 2 |
| Min Qty | 1000 |
| Package | Tube |
| Series | GBU |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Case | 4-SIP, GBU |
| Supplier Device Package | GBU |
| Technology | Standard |
| Voltage Forward Vf Max If | 1 V @ 12.5 A |
| Current Reverse Leakage Vr | 10 µA @ 400 V |
| Diode Type | Single Phase |
| Voltage Peak Reverse Max | 400 V |
| Current Average Rectified Io | 25 A |
Datasheet