| Manufacturer | Central Semiconductor Corp |
|---|---|
| Description | BRIDGE RECT 1PHASE 100V 5A CM |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | CBR10-J010 |
| Mfr | Central Semiconductor Corp |
| Description | BRIDGE RECT 1PHASE 100V 5A CM |
| Min Qty | 1 |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Case | 4-Square, CM |
| Supplier Device Package | CM |
| Technology | Standard |
| Voltage Forward Vf Max If | 1.2 V @ 5 A |
| Current Reverse Leakage Vr | 10 µA @ 100 V |
| Diode Type | Single Phase |
| Voltage Peak Reverse Max | 100 V |
| Current Average Rectified Io | 5 A |
Datasheet