| Manufacturer | Molex |
|---|---|
| Description | CONN RCPT 10POS 0.156 GOLD PCB |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | 0009483104 |
| Mfr | Molex |
| Description | CONN RCPT 10POS 0.156 GOLD PCB |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tray |
| Series | KK396, 41815 |
| Product Status | Active |
| Connector Type | Receptacle, Bottom Entry |
| Current Rating Amps | 4A |
| Voltage Rating | 600V |
| Number Of Positions | 10 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Features | Board Hooks |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Ingress Protection | - |
| Number Of Rows | 1 |
| Number Of Positions Loaded | All |
| Insulation Color | Natural |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Contact Finish Mating | Gold |
| Contact Type | Female Socket |
| Style | Board to Board or Cable |
| Mated Stacking Heights | - |
| Pitch Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Row Spacing Mating | - |
| Contact Length Post | 0.125" (3.18mm) |
| Insulation Height | 0.449" (11.40mm) |
| Contact Finish Thickness Mating | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish Post | Tin |
Datasheet