| Manufacturer | Amphenol ICC (FCI) |
|---|---|
| Description | CONN HDR STACK |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | 54121-109021700LF |
| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Description | CONN HDR STACK |
| Min Qty | 1200 |
| Package | Bag |
| Series | BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ |
| Product Status | Active |
| Number Of Positions | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Number Of Rows | 1 |
| Color | Black |
| Row Spacing | - |
| Length Overall Pin | 1.025" (26.035mm) |
| Length Post Mating | 0.236" (5.994mm) |
| Length Stack Height | 0.669" (17.000mm) |
| Length Tail | 0.120" (3.050mm) |
| Contact Finish Post Mating | Gold, GXTâ„¢ |
| Contact Finish Thickness Post Mating | 30.0µin (0.76µm) |
Datasheet