| Manufacturer | Pulse Electronics |
|---|---|
| Description | XFRMR 1:2/2.4 / 1:0.79/1 1/1MH |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | T1146NLT |
| Mfr | Pulse Electronics |
| Description | XFRMR 1:2/2.4 / 1:0.79/1 1/1MH |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size Dimension | 0.505" L x 0.280" W (12.83mm x 7.11mm) |
| Height Seated Max | 0.245" (6.22mm) |
| Transformer Type | T1/E1 (Dual) |
| Inductance | 1mH, 1mH |
| Et Volt Time | - |
| Turns Ratio Primary Secondary | 1:2/2.4, 1:0.79/1 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
Datasheet