| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Description | EL.BMS TGC/RMSM 24V SEP.FEED. (+ |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | 08097262 |
| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Description | EL.BMS TGC/RMSM 24V SEP.FEED. (+ |
| Min Qty | 1 |
| Package | Box |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Circuit | SPST |
| Number Of Positions | - |
| Switch Function | Off-On |
| Current Rating Amps | 350A (DC) |
| Voltage Rating Ac | - |
| Voltage Rating Dc | 24 V |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Connector, Stud |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Type | Battery Disconnect |
| Illumination Type Color | - |
| Illumination Voltage Nominal | - |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant |
| Illumination | - |
Datasheet