| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC |
|---|---|
| Description | LAMP INCAND RS-8 SGL BAYO 12.8V |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | 1156 |
| Mfr | Visual Communications Company - VCC |
| Description | LAMP INCAND RS-8 SGL BAYO 12.8V |
| Min Qty | 1 |
| Package | Bulk |
| Series | S-8 |
| Product Status | Not For New Designs |
| Type | Incandescent |
| Color | Clear |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | RS-8 |
| Voltage Rating | 12.8V |
| Mscp Mean Spherical Candle Power | 32 |
| Lead Style | Bayonet - Single Contact |
Datasheet