| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Description | IC BATT CHG MULTI-CHEM 24TSSOP |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | BQ24702PW |
| Mfr | Texas Instruments |
| Description | IC BATT CHG MULTI-CHEM 24TSSOP |
| Min Qty | 1 |
| Package | Bulk,Tube |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Interface | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Battery Chemistry | Multi-Chemistry |
| Fault Protection | - |
| Number Of Cells | - |
| Current Charging | - |
| Programmable Features | - |
| Charge Current Max | - |
| Battery Pack Voltage | - |
| Voltage Supply Max | 28V |
Datasheet