| Manufacturer | Atmel |
|---|---|
| Description | CONFIG MEMORY, 512KX1, SERIAL |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | AT17LV512A-10PC |
| Mfr | Atmel |
| Description | CONFIG MEMORY, 512KX1, SERIAL |
| Min Qty | 64 |
| Package | Tube |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage Supply | 3V ~ 3.6V, 4.75V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Memory Size | 512kb |
| Programmable Type | Serial EEPROM |
Datasheet