| Manufacturer | Advanced Micro Devices |
|---|---|
| Description | BUS DRIVER, S SERIES, 8-BIT |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | AM2954DC |
| Mfr | Advanced Micro Devices |
| Description | BUS DRIVER, S SERIES, 8-BIT |
| Min Qty | 41 |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Case | 20-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 20-SBDIP |
| Number Of Bits | 8 |
| Logic Type | Scan Test Device with D-Type Edge-Triggered Flip-Flops |
| Supply Voltage | 4.75V ~ 5.25V |
Datasheet