| Manufacturer | National Semiconductor |
|---|---|
| Description | ADDER/SUBTRACTOR, 100K SERIES |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | 100182DC |
| Mfr | National Semiconductor |
| Description | ADDER/SUBTRACTOR, 100K SERIES |
| Min Qty | 48 |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Case | 24-CDIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package | 24-CDIP |
| Number Of Bits | 9 |
| Logic Type | Wallace Tree Adder |
| Supply Voltage | -4.2V ~ -5.7V |
Datasheet