| Manufacturer | National Semiconductor |
|---|---|
| Description | ARITHMETIC LOGIC UNIT |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | MM74HC181WM |
| Mfr | National Semiconductor |
| Description | ARITHMETIC LOGIC UNIT |
| Min Qty | 375 |
| Package | Bulk |
| Series | 74HC |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Number Of Bits | 16 |
| Logic Type | Arithmetic Logic Unit |
| Supply Voltage | 2V ~ 6V |
Datasheet