| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Description | IC DECODER 1 X 4:10 16DIP |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | CD4028BE |
| Mfr | Texas Instruments |
| Description | IC DECODER 1 X 4:10 16DIP |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tube |
| Series | 4000B |
| Product Status | Active |
| Voltage Supply | 3V ~ 18V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Type | Decoder |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Current Output High Low | 6.8mA, 6.8mA |
| Circuit | 1 x 4:10 |
| Independent Circuits | 1 |
Datasheet