| Manufacturer | Harris Corporation |
|---|---|
| Description | IC FIFO ASYNC 16X4 16CDIP |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | CD40105BFX |
| Mfr | Harris Corporation |
| Description | IC FIFO ASYNC 16X4 16CDIP |
| Min Qty | 193 |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Asynchronous |
| Voltage Supply | 3 V ~ 18 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Case | 16-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-CDIP |
| Memory Size | 16 x 4 |
| Data Rate | 4MHz |
| Access Time | - |
| Current Supply Max | 100µA |
| Bus Directional | Uni-Directional |
| Expansion Type | Depth, Width |
| Programmable Flags Support | No |
| Retransmit Capability | No |
| Fwft Support | No |
Datasheet