| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
|---|---|
| Description | IC COMPARATOR 1 W/LATCH 8DIP |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | AD790JNZ |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Description | IC COMPARATOR 1 W/LATCH 8DIP |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tube |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Type | with Latch |
| Output Type | CMOS, TTL |
| Voltage Supply Single Dual | 4.5V ~ 7V, ±2.25V ~ 16.5V |
| Number Of Elements | 1 |
| Voltage Input Offset Max | 1.5mV @ 5V |
| Current Input Bias Max | 5µA @ 5V |
| Current Output Typ | - |
| Current Quiescent Max | 10mA |
| Cmrr Psrr Typ | 95dB CMRR, 90dB PSRR |
| Propagation Delay Max | 50ns |
| Hysteresis | 500µV |
Datasheet