| Manufacturer | National Semiconductor |
|---|---|
| Description | TELECOM CIRCUIT, 1-FUNC, PDSO20 |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | LM2893MX |
| Mfr | National Semiconductor |
| Description | TELECOM CIRCUIT, 1-FUNC, PDSO20 |
| Min Qty | 159 |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Transceiver |
| Interface | - |
| Voltage Supply | 13V ~ 24V, 14V ~ 30V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Number Of Circuits | 1 |
| Current Supply | 79mA |
| Power Watts | 1.66 W |
Datasheet