| Manufacturer | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Description | LEVEL TRANSLATING FM+ I2C-BUS |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | PCA9617ADP |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Description | LEVEL TRANSLATING FM+ I2C-BUS |
| Min Qty | 1 |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Applications | I²C |
| Number Of Channels | 1 |
| Voltage Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Input | 2-Wire Bus |
| Output | 2-Wire Bus |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Current Supply | 8µA |
| Data Rate Max | 1MHz |
| Delay Time | - |
| Signal Conditioning | - |
| Capacitance Input | 10 pF |
Datasheet