| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Description | INTERFACE IC MISC |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | TCA9509MRVHR |
| Mfr | Texas Instruments |
| Description | INTERFACE IC MISC |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Applications | I²C |
| Number Of Channels | 1 |
| Voltage Supply | 0.9V ~ 5.5V, 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Case | 8-XFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-X2QFN (1.6x1.6) |
| Input | 2-Wire Bus |
| Output | 2-Wire Bus |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Current Supply | 900µA |
| Data Rate Max | 400kHz |
| Delay Time | 127.2ns |
| Signal Conditioning | - |
| Capacitance Input | 6.5 pF |
Datasheet