| Manufacturer | Harris Corporation |
|---|---|
| Description | IC XPNDR 8MHZ 40DIP |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | IP82C55A-5 |
| Mfr | Harris Corporation |
| Description | IC XPNDR 8MHZ 40DIP |
| Min Qty | 1 |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Interface | - |
| Voltage Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Case | 40-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Supplier Device Package | 40-PDIP |
| Digi Key Programmable | Not Verified |
| Features | ADC, DAC, Direct Bit Set/Reset |
| Output Type | - |
| Number Of I O | 24 |
| Interrupt Output | Yes |
| Current Output Source Sink | 2.5mA |
| Clock Frequency | 8 MHz |
Datasheet