| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Description | LAN CONTROLLER, 1 CHANNEL(S) |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | DP83816AVNG-TI |
| Mfr | Texas Instruments |
| Description | LAN CONTROLLER, 1 CHANNEL(S) |
| Min Qty | 30 |
| Package | Bulk |
| Series | MacPhyter-IIâ„¢ |
| Product Status | Active |
| Function | Controller |
| Interface | PCI |
| Voltage Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package Case | 144-LQFP |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Digi Key Programmable | Not Verified |
| Current Supply | 116mA |
| Protocol | Ethernet |
| Standards | IEEE 802.3, 10/100 Base-T/TX PHY |
Datasheet