| Manufacturer | Microchip Technology |
|---|---|
| Description | IC IRDA STD CONTROLLER 20SSOP |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | MCP2150-I/SS |
| Mfr | Microchip Technology |
| Description | IC IRDA STD CONTROLLER 20SSOP |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tube |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Controller |
| Interface | UART |
| Voltage Supply | 3V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Package Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Digi Key Programmable | Not Verified |
| Current Supply | 7mA |
| Protocol | IRDA® |
| Standards | - |
Datasheet