| Manufacturer | FTDI, Future Technology Devices International Ltd |
|---|---|
| Description | USB FULL SPEED TO PARALLEL FIFO |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | FT245RNQ-TRAY |
| Mfr | FTDI, Future Technology Devices International Ltd |
| Description | USB FULL SPEED TO PARALLEL FIFO |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tray |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Bridge, USB to FIFO |
| Interface | FIFO |
| Voltage Supply | 3.3V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Digi Key Programmable | Not Verified |
| Current Supply | 15mA |
| Protocol | USB |
| Standards | USB 2.0 |
Datasheet