| Manufacturer | Microchip Technology |
|---|---|
| Description | IC ETHERNET CTRLR W/SPI 28SDIP |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | ENC28J60-I/SP |
| Mfr | Microchip Technology |
| Description | IC ETHERNET CTRLR W/SPI 28SDIP |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tube |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Controller |
| Interface | SPI |
| Voltage Supply | 3.1V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package Case | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 28-SPDIP |
| Digi Key Programmable | Not Verified |
| Current Supply | 160mA |
| Protocol | Ethernet |
| Standards | 10 Base-T PHY |
Datasheet