| Manufacturer | Infineon Technologies |
|---|---|
| Description | IC BRIDGE USB TO UART 32QFN |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | CY7C65213A-32LTXI |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Description | IC BRIDGE USB TO UART 32QFN |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tray |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Bridge, USB to UART |
| Interface | UART |
| Voltage Supply | 1.71V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Digi Key Programmable | Not Verified |
| Current Supply | 20mA |
| Protocol | USB |
| Standards | USB 2.0 |
Datasheet