| Manufacturer | Microchip Technology |
|---|---|
| Description | IC CAN CONTROLLER W/SPI 18DIP |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | MCP2515-I/P |
| Mfr | Microchip Technology |
| Description | IC CAN CONTROLLER W/SPI 18DIP |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tube |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Controller |
| Interface | SPI |
| Voltage Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 18-PDIP |
| Digi Key Programmable | Not Verified |
| Current Supply | 10mA |
| Protocol | CANbus |
| Standards | CAN 2.0 |
Datasheet