| Manufacturer | Texas Instruments |
|---|---|
| Description | LOW COST ENET PHY INDUSTRIAL |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | DP83826IRHBR |
| Mfr | Texas Instruments |
| Description | LOW COST ENET PHY INDUSTRIAL |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | MAC Controller |
| Interface | MII, RMII |
| Voltage Supply | 1.62V ~ 1.98V, 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-VQFN (5x5) |
| Digi Key Programmable | Not Verified |
| Current Supply | 55mA |
| Protocol | Ethernet |
| Standards | IEEE 802.3, 10/100 Base-T/TX PHY |
Datasheet