| Manufacturer | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
|---|---|
| Description | IC USB PERIPH CONTROLLER 32LQFP |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | MAX3420EECJ+ |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Description | IC USB PERIPH CONTROLLER 32LQFP |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tray |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Controller |
| Interface | SPI |
| Voltage Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-LQFP (7x7) |
| Digi Key Programmable | Not Verified |
| Current Supply | 15mA |
| Protocol | USB |
| Standards | USB 2.0 |
Datasheet