| Manufacturer | MaxLinear, Inc. |
|---|---|
| Description | IC UART FIFO I2C/SPI 64B 28TSSOP |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | XR20M1172IG28-F |
| Mfr | MaxLinear, Inc. |
| Description | IC UART FIFO I2C/SPI 64B 28TSSOP |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tube |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Controller |
| Interface | I²C, SPI |
| Voltage Supply | 1.62V ~ 3.63V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Digi Key Programmable | Not Verified |
| Current Supply | 500µA |
| Protocol | RS485 |
| Standards | - |
Datasheet