| Manufacturer | National Semiconductor |
|---|---|
| Description | MONOLITHIC SERIAL INTERFACE CMOS |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | TP3067V-X |
| Mfr | National Semiconductor |
| Description | MONOLITHIC SERIAL INTERFACE CMOS |
| Min Qty | 104 |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 20-PLCC (9x9) |
| Type | PCM, Filter |
| Resolution Bits | 8 b |
| Data Interface | Serial |
| Voltage Supply Analog | ±5V |
| Voltage Supply Digital | ±5V |
| Number Of Adcs Dacs | 1 / 1 |
| Sigma Delta | No |
| S N Ratio Adcs Dacs Db Typ | - |
| Dynamic Range Adcs Dacs Db Typ | - |
Datasheet