| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
|---|---|
| Description | IC STEREO AUD CODEC LP 32LFCSP |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | ADAU1961WBCPZ |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Description | IC STEREO AUD CODEC LP 32LFCSP |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tray |
| Series | Automotive |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Case | 32-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Supplier Device Package | 32-LFCSP-VQ (5x5) |
| Type | Audio |
| Resolution Bits | 24 b |
| Data Interface | I²C, Serial, SPI™ |
| Voltage Supply Analog | 2.97V ~ 3.63V |
| Voltage Supply Digital | 2.97V ~ 3.63V |
| Number Of Adcs Dacs | 2 / 2 |
| Sigma Delta | No |
| S N Ratio Adcs Dacs Db Typ | 98 / 98 |
| Dynamic Range Adcs Dacs Db Typ | 96 / 98 |
Datasheet