| Manufacturer | Cirrus Logic Inc. |
|---|---|
| Description | IC CODEC S/PDIF RCVR 64LQFP |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | CS42528-CQZ |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Description | IC CODEC S/PDIF RCVR 64LQFP |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tray |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Case | 64-LQFP |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Type | General Purpose |
| Resolution Bits | 24 b |
| Data Interface | Serial |
| Voltage Supply Analog | 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage Supply Digital | 3.13V ~ 5.25V |
| Number Of Adcs Dacs | 2 / 8 |
| Sigma Delta | Yes |
| S N Ratio Adcs Dacs Db Typ | - |
| Dynamic Range Adcs Dacs Db Typ | 114 / 114 |
Datasheet