| Manufacturer | Cirrus Logic Inc. |
|---|---|
| Description | IC CODEC AUD HUB HI-FI 117WCSP |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | WM8998ECS/R |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Description | IC CODEC AUD HUB HI-FI 117WCSP |
| Min Qty | 1 |
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Case | 117-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 117-WCSP (5.35x4.09) |
| Type | Audio |
| Resolution Bits | - |
| Data Interface | SLIMbus |
| Voltage Supply Analog | 1.7V ~ 1.9V |
| Voltage Supply Digital | 1.7V ~ 3.47V |
| Number Of Adcs Dacs | 3 / 7 |
| Sigma Delta | No |
| S N Ratio Adcs Dacs Db Typ | 96 / 122 |
| Dynamic Range Adcs Dacs Db Typ | - |
Datasheet