| Manufacturer | Anatech Electronics Inc. |
|---|---|
| Description | 45.96 MHZ CRYSTAL FILTER |
| Datasheet |
Datasheet
|
| Type | Description |
|---|---|
| Mfr Part Number | AM45.96CR205 |
| Mfr | Anatech Electronics Inc. |
| Description | 45.96 MHZ CRYSTAL FILTER |
| Min Qty | 1 |
| Package | Box |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Operating Temperature | - |
| Package Case | Module |
| Size Dimension | 2.380" L x 1.010" W (60.45mm x 25.65mm) |
| Insertion Loss | 4dB |
| Height Max | 1.050" (26.67mm) |
| Frequency Center | 45.96 MHz |
| Bandwidth | 20 kHz |
| Ripple | 0.5dB |
| Impedance | 50 Ohms |
| Number Of Poles | - |
Datasheet